Kampaň obyčejného hrdinství 2023

Hrdina je v každém z nás. To je motto Kampaně obyčejného hrdinství. Vychází z principu, že každý člověk má moc zlepšit svět, ve kterém žije, i kdyby to bylo jen o nepatrný kousek. Pokud však těch kousků budou stovky, tisíce a miliony, tak se mohou začít dít velké věci…
Kampaň nezastaví klimatické změny, ale může mnoha lidem ukázat, že každý má určitou moc, která závisí na jeho věku, zkušenostech a postavení. A záleží, jak tuto moc využije. Kampaň dává konkrétní tipy na aktivity, které mají reálný dopad na životní prostředí a často i peněženky našich domácností.  Např. snížit spotřebu vody, nakupovat odpovědně, jíst zdravě, cestovat šetrně, šetřit energií nebo taky zasadit strom, vybudovat prostředí pro zvířata nebo být venku a dát si digitální detox.
Naše mateřská škola se do kampaně zapojila v týdnu od 1. - 7. 5. 2023 téměř ve všech kategoriích a zúčastnilo se jí 72 dětí s učitelkami, přidalo se 5 rodin. Společně jsme např. zasadili tolik rostlin, že by to zabralo 0,2 tenisových kurtů, zvířatům jsme postavili 11 různých přístřešků a pítek, vyčlenili jsme 10 m2 školní zahrady tak, aby byly přístupnější pro hmyzáky.  Šetrným chováním uspořilo 8 lidí za týden až 2.760 litrů vody apod.
Kampaň obyčejného hrdinství je v současnosti největší akcí ukazující jednotlivcům, jak mohou snižovat svůj dopad na klimatické změny a prošlo jí už 47 086 lidí.

E. Karásková