Den Země

Den Země je celosvětový svátek, který se každoročně slaví 22. dubna. Má lidem připomenout, jak důležitá je péče o okolní životní prostředí. Děti se nejlépe učí nápodobou, hrou i vlastními zážitky – a přesně těmito způsoby se snažíme probudit v nich zájem o ochranu přírody a zdravý životní styl.

Kam s ním – návštěva sběrného dvora
Třídit a recyklovat odpad se učíme celý rok. Abychom věděli, co se děje s odpadem, který končí v kontejnerech, popelnicích a odpadkových koších, navštívili jsme sběrný dvůr, kterým nás provedl zaměstnanec PMS Luděk Kadlec. Vysvětlil dětem způsob a smysl třídění odpadu.

K ekologické výchově dětí přispívají také dobrovolnické celorepublikové aktivity, do kterých se zapojujeme i my:
Ukliďme Česko!
Jde o dobrovolnickou úklidovou akci, která každoročně probíhá na území celé České republiky. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Uklidit Česko může každý, děti i dospělí, proto jsme se přidali k řadám dobrovolníků a vydali se uklidit kousek přírody v okolí našeho města. Také letos se k nám přidali prvňáci ze ZŠ, jejich třídní učitelka Vendulka Bitalová a paní Marta Karpíšková, která s námi chodí pravidelně už několik let, odvoz pytlů do sběrného dvora zajistil Podnik města Slavonice. Potěšilo nás zjištění, že odpadků oproti dřívějším rokům podstatně ubylo.
Kampaň obyčejného hrdinství
Kampaň vychází z principu, že každý člověk má moc změnit svět, ve kterém žije, i kdyby to bylo jen o nepatrný kousek. Pokud však těch pozitivních nepatrných kousků budou stovky, tisíce a miliony, tak se mohou začít dít velké věci... Kampaň dává konkrétní tipy a aktivity, které mají reálný dopad na životní prostředí a často i peněženky našich domácností. Letos jsme měli možnost vybrat si z 13 aktivit v rámci 7 výzev, plnili jsme je týden. Náš týden výzev: 6.-12.5.2024, zapojily se také rodiny dětí a zaměstnanců.