Kouzelný předvánoční čas v naší MŠ

VÁNOČNÍ POHÁDKA (11.12.)
Divadlo Koník za námi přijelo s vánoční pohádkou Na Vánoce dlouhý noce. Herečky R. Matějčková a E. Bártíková Vaňková dětem vyprávěly příběh o putování pastýřů a králů za Ježíškem.

ŠKOLKA VONÍ VÁNOCEMI
Perníčky už v troubě voní, rolničky už v dálce zvoní, všude voní Vánoce, které přišly po roce…
Také naše školka zavoněla po perníčkách, které jsme s dětmi upekli a nazdobili. A ta vůně všem napověděla, že Vánoce už jsou za dveřmi.

ZDOBENÍ STROMEČKŮ
Zapojili jsme se do výzvy Infocentra a ozdobili jsme originálními ozdobami jeden ze stromečků na slavonickém náměstí. Anděly, hvězdy a zvonečky vyrobily nejstarší děti. Stromečky jsme ozdobili také před školkou, tam se zapojili všichni, i ti nejmenší. Netradiční vánoční galerii dětských výtvarných prací jsme vytvořili na plotě před MŠ, vystavujeme také v prostorách informačního centra.

HUDEBNÍ PROGRAM DENBAYA (15.12.)
Programem pro děti Bubnování a rytmické hrátky nás provázel lektor a hráč na řadu melodických a perkusních nástrojů Jiří Bouda. Vyzkoušeli jsme si vlastní tělo jako hudební nástroj, ozvučné trubky boom whackers, africké bubny a další perkusní nástroje, učili jsme se vnímat rytmus. Děti se směle zapojily do hry, atmosféra byla radostná, všichni jsme v průběhu programu načerpali spoustu pozitivní energie.

VÁNOČNÍ PŘÍBĚH – NÁVŠTĚVA FARNÍHO KOSTELA (18.12.)
V čase adventním jsme se sešli s žáky ZŠ, jejich učitelkami a místním farářem P. Mgr. Karlem Janů v kostele Nanebevzetí Panny Marie, kde jsme se dozvěděli něco víc o adventu, vánočních svátcích a narození Ježíška. Nechyběly ani vánoční koledy, které jsme si společně zazpívali, pan farář nás doprovodil na varhany.

VÁNOČNÍ ZVYKY A TRADICE
Vánoce byly v minulosti spojené s řadou tradic a zvyků, které měly lidi pobavit, ale také předpovědět, co je v příštím roce čeká. K těm nejznámějším určitě patří zdobení stromečku, pečení cukroví, zpívání koled, štědrovečerní půst a zlaté prasátko, dárky pod stromečkem… My jsme si ve školce vyzkoušeli další zvyky, např. krájení jablíček, házení botou, pouštění lodiček, hrníčkové věštění, odlévání olova.

VÁNOČNÍ BESÍDKA A ZPÍVÁNÍ U VÁNOČNÍHO STROMU (20.12.)
V posledním adventním týdnu jsme se sešli ke společnému zpívání koled a vánočních písní, k tomu nás na akordeony doprovodila učitelka dačické ZUŠ Eva Nováková a její žákyně Klárka. Zazpívat si s námi a přivolat tak do školky Ježíška přišli také starosta Ing. Hynek Blažek a místostarostka Věra Fialová. Děti se po mnoha dnech těšení dočkaly, ve všech třídách našly spoustu dárků pro kluky i holčičky.

Odpoledne jsme se všichni sešli ke společnému zpívání ještě jednou, tentokrát u vánočního stromu na slavonickém náměstí. Když se náměstím rozezněly dětské hlásky, dýchla na diváky a kolemjdoucí pravá vánoční atmosféra.