logotyp
Login

Přeshraniční partnerské aktivity mateřských škol - 2018/2019

V letošním školním roce si německý jazyk hravou formou osvojuje 17 dětí. Naučili jsme se pár prvních her a písniček a hned jsme dostali pozvání od partnerské mateřské školy do rakouské obce Thaya. Sešli jsme se před pekárnou Kasses.
V rodinné pekárně nás přivítala majitelka a po převlečení do pracovního oděvu si rakouské děti vybraly svého českého kamaráda, se kterým pak tvořily pekařský tým. V tu chvíli zaznělo první: „jak se jmenuješ“ v obou jazycích a děti se vydaly do prostoru pekárny.
Dostali jsme informaci, že pekárna vyrábí BIO produkty. Na vlastních polích vypěstuje vlastní obilí, sama si je přímo v pekárně čerstvé namele a denně zpracovává pečivo. Dověděli jsme se, kde je kvásek, kde odpočívá, kde se míchá těsto, kde se zpracovává a jak se upletené pečivo sází do pece. Součástí pekárny je i cukrárna. Zde nám to velmi vonělo čokoládou, sladkými krémy a marmeládami.
Pak už byla na řadě práce. Každé dítě dostalo 4 válečky „vánočkové hmoty“. Vyzkoušeli jsme si šneky, preclíky, pak nás pan pekař naučil čerta a poslední kousek si děti samy vybraly, co si vyrobí. Upletené výrobky jsme přemístili na veliké plechy, potřeli vajíčkem a čertům přidali oči. Velký stroj pak přesunul plechy do velikánské pece.
Po práci přišlo občerstvení. Děti dostaly ochutnat pečivo z pekárny a košíky byly během chvilky prázdné. Po občerstvení přišel i pan starosta a chvilku si udělali i vedoucí zaměstnanci pekárny. Společně jsme si i zatančili. My jsme zpívali německou písničku o tom, co všechno chceme dělat a samozřejmě jsme ani v textu nezapomněli na to, že chceme péci pečivo a kamarádit s rakouskými dětmi. Rakouské děti zazpívaly německy písničku, jak pečou koláč, a českou písničku Pekař peče housky, se kterou jsme jim pomohli.
Potom jsme si všichni vzájemně předali malé dárky a bylo i nezbytné fotografování. Poděkovali jsme rodině Kasses za možnost vyzkoušet si jejich voňavé řemeslo a rozloučili jsme se. Přesunuli jsme se na zahradu školky, kde jsme si ještě pohráli. Před odjezdem přijelo pekařské auto a všechny děti dostaly své upečené výrobky. Samozřejmě se do nich chtěli hned pustit, ale čekal nás dobrý oběd a bylo důležité i doma se pochlubit, co jsme všechno vytvořili.
Rozloučili jsme se, poděkovali za milé přijetí a společně strávený čas a budeme se těšit, až zase rakouské děti přijedou k nám.
Pokud chcete vědět o našich pekařských zkušenostech více, dívejte se na říjnové TV Slavonice.
Celá akce byla podpořena projektem:
BIG ATCZ5 Spolupráce v oblasti vzdělávání v přeshraničním regionu

Zpět na hlavní výpis

Mateřská škola SlavoniceBrněnská 200 tel. 384 493 118 návrhy školní dekorace: akademická malířka Zuzana Krajčovičová


Prohlášení o přístupnosti internetových stránek a mobilních aplikací ve formátu pdf se otevře v novém okně.
Home Mateřská školka Slavonice

Created by © 2014 - 2020 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign