Ukázková hodina němčiny - 2018/2019

V letošním školním roce přihlásili rodiče 17 dětí na výuku německého jazyka hrou. Děti se schází spolu s paní ředitelkou a formou hry se učí jinakosti němčiny a zároveň si osvojují její užívání v denních činnostech. Děti se chtěly pochlubit svým nejbližším, co vše se již naučily a jak používají němčinu, proto si je na pondělí 8. dubna pozvaly. Většina rodičů se dostavila a děti se opravdu předvedly. Během 45 minut dostal každý svůj prostor a rodiče se bavili dovednostmi svých potomků. V závěru odpoledne se dokonce i rodiče zapojili do společné hry a vytvořili spolu s dětmi největší kruh, jaký jsme kdy ve školce měli. Setkání se vydařilo a my budeme pokračovat dál.
Co na výuku cizího jazyka v předškolním věku říkají odborníci? Dlouhodobý výzkum v této oblasti prokázal, že děti, které se učí jeden či více cizích jazyků již v raném věku, tím získají velmi zásadní celoživotní výhodu. Takové děti prokazují statisticky lepší výsledky i v jiných studijních oblastech (jak verbálních, tak matematických), mají vyšší sebevědomí, lepší kulturní cítění a později v životě se také lépe přizpůsobují novým situacím ve srovnání se svými vrstevníky. Průzkum dokazuje, že děti mají větší výhodu oproti svým vrstevníkům, když se učí cizí jazyk ve stejnou dobu jako svůj mateřský jazyk – cizí jazyk bude současně uložen jemně a podvědomě ve stejné oblasti mozku. Nejvhodnějším věkem, kdy s cizím jazykem začít je od 0 – 10 let (čím dříve tím lépe). V té době lidský mozek rozvíjí jazykové dovednosti a je schopný si doslova vytvořit více prostoru pro vstřebání dalšího jazyka. Děti nejsou zmatené tím, že se učí další jazyk – přestože u dospělých tato tendence je – jejich mozky vytvoří oddělené a unikátní neurologické dráhy pro každý jazyk. Děti jsou navíc v raném věku mnohem schopnější přejímat akcent a správný přízvuk, než je tomu u dospělé populace. Díky častému a opakovanému vystavení dítěte cizímu jazyku bude dítě schopno mluvit cizím jazykem s familiérností a bez přízvuku.
                                                                     Mgr. Benešová

Mateřská škola Slavonice