Ukliďme Česko!

Na konci dubna jsme se vydali uklidit kousek přírody za našim městem. Uklízeli jsme odpadky na naučné přírodovědné stezce, kterou před 15 lety zmapovali a vyznačili společně s odborníky učitelky naší mateřské školy. Kromě předškoláků, učitelek a asistentek se do úklidu zapojili také žáci 2.A základní školy se svou učitelkou Mgr. Bitalovou a paní Karpíšková, která s námi stezku uklízí už léta. Děti pracovaly s nadšením, pytle se postupně plnily odpadky. Byly to převážně PET lahve, kelímky, plechovky od nápojů, obaly od potravin a cigaret, igelitové pytlíky a tašky. Objevili jsme také rezavý kyblík a výfuk z auta. Rozklad různých materiálů může trvat desítky, stovky i tisíce let. Proto se vždy vyplatí zamyslet se nad tím, co a kam vyhazujete, aby se z naší přírody postupně nestalo smetiště. K zamyšlení je i to, že malé děti napravují něco, co je mnohdy dílem dospěláků, kteří by jim měli být příkladem.

Úklid je každoročně organizován spolkem Ukliďme Česko z. s. Hlavní činností spolku je organizování celorepublikové úklidové akce, aktivní boj proti černým skládkám a nepořádku v českých městech, vesnicích a přírodě.